Yeni Haberler
recent

iPhone Dokunmatik Ekran Çalışmıyor Çözümü (Ne Yapmalıyız)?

iPhone Dokunmatik Ekran Sorunu ve Çözümü (Yenilendi)


iphone 6, 6 plus dokunmatik ekran

iPhone modellerinin genellikle çoğunda görülen ve baş ağrıtan sorunlardan biri de Dokunmatik ekranın çalışmamasıdır. iPhone 4S, 5, 5S, iPhone 6 ve Plus, iPhone 7 ve Plus gibi Dokunmatik ekranın hassaslığının azalması veya ekranın tepki verme hızının yavaşlaması gibi belirtiler dokunmatik ekranınızın tutarsız davranmasına yol açabilir. Pek çok nedenle iPhone'nunuzun ekranı çalışmayabilir. Ekranınız çatlamışsa, kırılması veya parçalanmışsa Apple'ın onarım servisine de başvurabileceğiniz gibi Apple yetkili teknik servislerine de iPhone'nunuzu götürebilirsiniz.

Dokunmatik ekranınızın çalışmaması ve tepki vermemesinin çözümüne gelirsek; 

İlk olarak akıllı cihazınızın dokunmatik ekranını kontrol etmeliyiz. Dokunmatik ekranınızı tüy bırakmayan, hafif nemli bir bezle temizleyin. Daha sonra iPhone'nunuz fişte ise fişten çekiniz. Daha sonra aygıtınızı yeniden başlatın. Eğer iPhone'nuz açılmıyorsa veya tekrardan dokunmatik ekran tepki vermiyorsa işlemi birkaç kez tekrar edin ve iPhone'nuzu yeniden başlamaya zorlayın.

Bunların dışında iPhone cihazınızın ekranı farklı tepkiler verebilmektedir. Bunların arasında ekranın kararması, ekranın titremesi gibi sorunlar baş gösterebilir. Bu gibi iPhone sorunları pek çok Apple kullanıcısının başına gelmekle birlikte ekranın dokunmatiği bazen çalışır veya bazen çalışmaz. Peki bunun nedenleri nelerdir ve nasıl sorunu çözebiliriz?

İlk olarak iPhone veya iPad'in bu şekilde ekranın titremesi veya ekranın gidip gelmesi ekran değişiminden sonra da yaşanır ve bir süre sonra bu sorun kaybolur. Ama bazı ekran titremeleri ve kararmaları devam edebilir. Bunun nedeni ise istisnalar hariç 2 şekilde belirtilebilir. iPhone'nuzu kesinlikle ve kesinlikle orjinal olmayan şarj aleti ile şarj etmeyin. Sorun yok gibi görünse de en sonunda sorun yaşanacaktır. Farklı tip ucuz şarj aletleri ile şarj edilen iPhone'larda çok sık ekran titremesi, kararması ve cihazın açılmaması gibi problemler meydana gelmektedir ve çözümü size pahalıya patlayabilir.

iPhone'lardaki dokunmatik ekran bozulması, çalışmaması probleminin bir diğer kaynağı ise iPhone sıvı temasıdır. Sıvı teması su, çay, kahve gibi akışkanların iPhone'nuza temas etmesi sonucu dokunmatik ekran işlevselliğini kaybedebilir. Bu cihazınızın sıvı teması miktarına bağlıdır.

iPhone sıvı teması su dökülmesini bazı iPhone kullanıcıları "pirince koyma" ile çözmeye çalışsa da bu geçici bir çözümdür. Çok küçük miktarlardaki su temaslarında pirinç çözümü geçerli olabilse de maalesef uzun vadede sorunu çözmemektedir.

iPhone hard reset nasıl atılır? adlı makalemizden bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bütün bu işlemlerden sonra iPhone'nunuz çalışmıyorsa veya dokunmatik ekranınız tepki vermiyorsa aygıtınızı en yakın bir Apple yetkili teknik servisine götürmeniz gerekmektedir. Sitemiz üzerinden size en yakın Apple teknik servisine ulaşabilirsiniz.
Raf Kontrol

Apple Doktoru

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.